chafewax دانلود مشاهده دانلود فیلم تریبون آزاد مردمی

chafewax: دانلود مشاهده دانلود فیلم تریبون آزاد مردمی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات 96 بامردم

گت بلاگز وب‌گردی 9 چیز که می تواند سلامت کبد را به خطر بیندازد

کبد بزرگترین ارگان بدن است و مسئولیت های بسیار مهمی نیز دارد: تصفیه کردن خون بدن، پردازش کردن مواد مغذی، کمک به مقابله با عفونت و خیلی کارهای دیگر.

9 چیز که می تواند سلامت کبد را به خطر بیندازد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، با اینکه مردم فکر می کنند آسیب به کبد زیاد به خاطر استفاده از الکل است ولی عوامل دیگری نیز مقصر هستند. سطح سلامت، داروها و عادت های سبک زندگی، ممکن است باعث شوند کبدتان دچار آسیب شود. ولی جهت سالم نگه داشتن این ارگان حیاتی چه کاری می توانیم انجام دهیم.

عبارات مهم : سلامت

چاقی

چاقی در بیماری کبد غیرالکلی نقش ایفا می کند. متاسفانه این نوع از بیماری کبدی افراد بسیاری را درگیر خود کرده هست. این مشکل، زمانی پیش می آید که مقدار زیادی سلول چربی در کبد ذخیره می شود. با اینکه پزشکان دقیق نمی دانند چه چیزی باعث بیماری کبد غیرالکلی می شود ولی این شرایط با اختلالات متابولیک (سوخت و ساز)، فشار خون اوج و سطح بالای تری گلیسیرید نیز در ارتباط هست.

وقتی سلول های کبد، چربی زیادی پیدا می کنند ممکن است سیروز و نارسایی کبد اتفاق بیفتد. افراد در سن 40 و 50 سالگی نیز ممکن است دچار بیماری کبد غیرالکلی شوند، حتی تحقیقات این مسئله را در نوجوانان چاق نیز تشخیص داده هست.

نوشابه

نوشابه های سرشار از قند، یکی از عوامل چاقی هستند و از این رو جای تعجب نیست که جهت سلامت کبد نیز مناسب نباشند. تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه یک یا دو نوشیدنی شیرین استفاده می کنند نسبت به افرادی که نوشیدنی شیرین استفاده نمی کنند زیاد در خطر کبد چرب قرار دارند. این خطر در بین افرادی که همین حالا هم از مسئله چاقی و اضافه وزن زحمت می برند بالاتر هست. در نتیجه کم کردن خوردن نوشابه و نوشیدنی های شیرین می تواند هم در چربی سوزی کمکتان کند و هم در سلامت کبدتان.

استامینوفن

استامینوفن بدون نسخه به عنوان تیلنول و با نسخه به عنوان ویکودین یا پرکوست فروخته می شود. استامینوفن در دوز اوج می تواند باعث نارسایی کبدی و حتی فوت شود. اگر اوردوز استامینوفن سریع درمان شود، شانس نجات یافتن از آن زیاد است ولی تا جای ممکن باید از این حالت پیشگیری شود.هرگز بیش از حد توصیه شده است استامینوفن استفاده نکنید و همچنین مطمئن شوید بیش از یک دارو که حاوی این مواد است را مصرف نکنید.
استامینوفن در داروهای زیادی به کار برده می شود که مشمول بر بسیاری از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی هست.

دیگر داروها

علاوه بر استامینوفن، دیگر داروها نیز ممکن است به کبدتان آسیب برسانند. جهت مثال استفاده طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک (هورمون های مردانه که بعضی ورزشکاران جهت زیاد کردن عملکرد ورزشی ارزش استفاده می کنند) با زیاد کردن خطر مبتلا شدن به بیماری کبدی در ارتباط هستند. مواد غیرقانونی از جمله هروئین و کوکائین نیز می توانند به کبد آسیب بزنند.

عدم سوء مصرف مواد به دلایل بسیاری مهم هست، چه قانونی باشند و چه غیر قانونی. اگر متوجه نشانه های آسیب کبدی شدید ( از جمله زردی، تیرگی ادرار و یا درد در شکم ) با دکتر خود راجع به داروهایی که استفاده می کنید با او صحبت کنید.

هپاتیت

هپاتیت های مزمن B و C از عوامل مهم سرطان کبد در سراسر دنیا هستند. هپاتیت C از طریق خون آلوده پخش می شود. این یعنی ممکن است یک فرد به خاطر استفاده از سوزن مشترک، نزدیکی بدون استفاده از محافظت و انتقال خون دچار این مسئله شود. هپاتیت مزمن C در حال حاضر با دارو درمان می شود ولی باید سریع تشخیص داده شود. معمولا به این بیماری قاتل خاموش می گویند چون اکثر افراد نمی دانند مبتلا به هپاتیت هستند و ممکن است بیماری پیشرفت کند و تبدیل به سیروز یا سرطان کبد و نارسایی کبد شود. راه حل آن تشخیص و درمان سریع هست.
هپاتیت B نیز می تواند از طریق خون آلوده پخش شود. ولی این نوع هپاتیت کمتر دیده می شود، چون واکسن آن وجود دارد و بسیاری از کودکان آن را استفاده می کنند.

بیماری های ژنتیکی

ژنتیک هم می تواند در سلامت کبد نقش آفرینی کند و بسیاری از پرسشها ارثی ممکن است منجر به بیماری کبدی شوند. جهت مثال بیماری ارثی هموکروماتوز می تواند باعث انباشته شدن آهن در بدن شود که ممکن است باعث سیروز و نهایتا نارسایی کبد شود. یکی از موارد کمتر شایع، بیماری ویلسون است که منجر به انباشته شدن مس در بدن می شود. این بیماری نه تنها به کبد آسیب می رساند بلکه به مغز و دیگر ارگان ها نیز صدمه می زند.

خوشبختانه هر دو حالت قابل درمان هستند، جهت هموکروماتوز سطح آهن بدن با از بین بردن مرتب خون از بدن کم کردن داده می شود. جهت بیماری ویلسون نیز داروهایی وجود دارد که مس را از بین بردن می کند.

بیماری های خودایمنی

برخی از بیماری های خودایمنی نیز می توانند روی سلامت کبد تاثیر بگذارند. هنگامی که سیستم ایمنی خود بدن، به اشتباه کبد را مورد حمله قرار می دهد گفته می شود که فرد مبتلا به هپاتیت خودایمنی هست. هیچکس نمی داند که آیا بدن علیه خود می شود ولی ممکن است عوامل ژنتیکی در آن نقش داشته باشند. این بیماری زیاد در زنان و در افرادی که از دیگر بیماری های خودایمنی زحمت می برند زیاد مرسوم هست. سیروز صفرای اولیه، دیگر بیماری خودایمنی است که معمولا زن ها دچارش می شوند.

هر دو مشکل، در صورت درمان نشدن ممکن است منجر به سیروز و نارسایی کبدی شود. با اینکه علاجی جهت این دو بیماری وجود ندارد ولی درمان می تواند شما را سالم نگه دارد. تا زمانی که همه چیز را تحت کنترل داشته باشید می توانید زندگی عادی داشته باشید.

سیگار کشیدن

این هم یک علت دیگر جهت ترک سیگار: سیگار می تواند خطر سرطان و سیروز کبد را با هم زیاد کردن دهد. مواد شیمیایی سمی در تنباکوی سیگار می توانند باعث التهاب و در نهایت سیروز شوند. سیگار کشیدن همچنین تولید سیتوکین را زیاد کردن می دهد، ماده شیمیایی که التهاب و آسیب وارد شده است با کبد را زیاد کردن می دهد. یک نگرانی دیگر: در افراد مبتلا به هپاتیت B و C سیگار کشیدن باعث زیاد کردن کارسینوم هپاتوسلولار می شود که یک نوع سرطان کبد هست.

الکل

با اینکه دیگر عوامل در بیماری کبدی نقش دارند ولی الکل، عامل مهم سیروز و بیماری های کبدی متعاقب آن هست. تخمین زده می شود 10 تا 15 درصد کسانی که زیاد از این نوشیدنی ها استفاده می کنند دچار زخم کبدی باشند. کنار گذاشتن مصرف این نوشیدنی ها عالی ترین روش پیشگیری هست، مخصوصا اگر از پیش کبدتان آسیب دیده باشد. داروی جادویی جهت خلاص شدن از سیروز وجود ندارد بنابراین عالی ترین روش همان پیشگیری هست.

منبع: سایت دکتر کرمانی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سلامت | سیگار | بیماری | استفاده | بیماری ها | ترک سیگار | ترک سیگار | استامینوفن | سیگار کشیدن | بیماری های ژنتیک

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog